Blog

HATIR TAŞIMASI , TAZMİNAT

Zaman zaman hiç bir menfaatimiz olmadığı halde tanıdık tanımadık bir kimseyi aracımıza alır ve taşırız yada bir tanıdığımıza, arkadaşımıza aracımızı bedelsiz kullanması için veririz. Bu durumlarda meydana gelen kazada taşınan veya araç verilen yarlanır veya hayatını kaybederse tazminat miktarı ne olacak ve nasıl hesaplanacaktır?

Bu tür taşıma ve araç vermede taşıyanın veya araç verenin menfaatinin  sözkonusu olmaması ,iyilik yapmanın ve merhametin ön planda olması sebebi ile tazmianat miktarında taşıyan lehine adalet ve hakkaniyet indirimi yapılacaktır. Genel olarak indirim miktarı tazminatın %20 si oranındadır. Hatır taşımasında Sigorta şirketlerinin tazminat sorumluluğu bulunup bulunmadığı konusunda istikrar kazanmış bir uygulama olmamakla birlikte son zamanlarda sigorta şirketlerinin de ZMMS gereğince sorumlu oldukları  yönünde içtihatlar mevcuttur.

Taşınanın da kusuru sözkonusu ise ayrıca bir indirim daha yapılacaktır tazminattan! Örneğin alkollü sürücünün arcına biner ve kaza gerçekleşirse!

Hatır taşımasında indirim sadece taşıyan tarafa uygulanır, kazaya karışan diger taraf için geçerli değildir.

Hatırınız bol olsun!

MÖZGEN