Blog

TÜKETİCİ SORUNLARI

MESAFELİ SÖZLEŞMELER

 

İletişim araçlarındaki hızlı gelişmeye paralel olarak pazarlama ve satış yöntemleri de değişmektedir.

Son yıllarda internetin yaygınlasması  alışverişlerin uzaktan iletişim araçları ile yapılmasını tercih edilir hale getirmiştir. Mağazaya veya işyerine gitmeden alışverişler yapılmaktadır.

Tüketici ve satıcının biraraya gelmeksizin uzaktan iletişim araçları ile yaptıkları mal veya hizmet alışverilerine mesafeli satış adı verilmektedir.Sözleşmelere de mesafeli sözleşme denmektedir.

Mesafeli  satış yöntemi ile hepimiz koltuğumuzda oturuken/kanepemizde uzanırken keyifle alışverişimizi yapmaktayız. Ertesi gün ayakkabınız evinizde!

Elbetteki bu alışverişlerin de tüketicinin zararına olabilecek yönleri olacaktı/olacaktır. Bu nedenle TKHK da ve  mesafeli satışlar yönetmeliğinde tüketici lehine hükümler bulunmaltadır. Önemli olarak gördüğümüz hükümler:

-BİLGİLENDİRME:Satıcı tüketiciyi malın özellikleri, vergiler dahil fiyatı,cayma hakkına ilişkin açıklamal,ödeme ve teslimat bilgileri,....

-CAYMA HAKKI   :Tüketicinin dolandırılmaması ve kandırılmamasını sağlayan en önemli hak cayma hakkıdır. Tüketici hiç bir gerekçe göstermeksizin ve tazminat ödemeksizin cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının satıcıya yöneltilmesi yeterlidir. Yazılı veya kalıcı veri sağlayıcısı ile... 

CAYMA SÜRESİ  :"Ondört" gündür.

Cayma bildirimi kendisine ulaşan satıcı ONDÖRTGÜN içerisinde paranın tamamını tek seferde iade edecektir. Diger yandan alığı tüm belge ve kıymetli evrak niteliğindeki belgeleri de iade etmekle yükümlüdür.

Tüketici de aldığı ürünü ONGÜN içerisinde ,satıcının anlaşmalı  olduğu ,yani sözleşmede belritilen taşyıcı aracı ile iade edecektir. Taşıma masrafı ödemeyecekir. Yeterki satıcı tarafından bildirilen yolu tercih etsin.

M.Özgen